Βάσκοι αυτονομιστές… σάρωσαν την Μπαρτσελόνα

2015-08-15 10:36
Όνειρο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε διέσυρε με 4-0 τους «μπλαουγκράνα» στον πρώτο τελικό του Super Cup Ισπανίας – Χατ τρικ ο Αντούριθ – Γκολ από… το σπίτι του ο Σαν Χοσέ.

Απίστευτα πράγματα… Εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των φιλάθλων της πραγματοποίησε την Παρασκευή (14/8) η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που ζει ένα από τα σπουδαιότερα βράδια της ιστορίας της. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν απλώς εξαιρετική. Διέλυσε με 4-0 την Μπαρτσελόνα για τον πρώτο τελικό του Super Cup Ισπανίας και έχει αγκαλιάσει τον παρθενικό της τίτλο έπειτα από 31 ολόκληρα χρόνια.

Ο Σαν Χοσέ άνοιξε το σκορ στο 13’ με… οβίδα από το ημικύκλιο του κέντρου και στο β’ μέρος άνοιξε πυρ ο Αντούριθ, ο οποίος σημείωσε χατρ τρικ «σκοτώνοντας» το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε. Με τον Μέσι άφαντο, τα μεγάλα τους όπλα απενεργοποιημένα και άμυνα... παιδική χαρά, οι «μπλαουγκράνα» απογοήτευσαν πλήρως και θα πρέπει τη Δευτέρα (17/8) στο «Καμπ Νου» να κάνουν μία τεράστια ανατροπή αν θέλουν να κατακτήσουν τον 5ο τους τίτλο μέσα στο 2015.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σκόραρε από… το σπίτι του

Το εκπληκτικό γκολ του Σαν Χοσέ και την εκτίναξη-απόκρουση του Ιραϊθόθ σε φάουλ του Μέσι θα θυμόμαστε από το α’ ημίχρονο. Ο Λουίς Ενρίκε προχώρησε σε πολλές αλλαγές μετά το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ (άφησε έξω Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μπουσκέτς και Πικέ) και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε… άδραξε την ευκαιρία. Με τρομερό πρέσινγκ δεν επέτρεπε στην Μπαρτσελόνα να κυκλοφορήσει και την αποδιοργάνωσε από τα πρώτα λεπτά. Επιθετικά μάλιστα έβγαλε μεγάλη… δίψα και έστειλε κάποιες μικρές προειδοποιητικές βολές μέσω στημένων φάσεων.

Η έμπνευση του Σαν Χοσέ όμως ήταν αυτή, που της έδωσε το προβάδισμα. Ο Τερ Στέγκεν βγήκε εκτός περιοχής για να διώξει και ο άσος της Μπιλμπάο με σουτ… από το σπίτι του (από το ημικύκλιο του κέντρου) άνοιξε το σκορ στο 13’. Στο περίσσιο πάθος των Βάσκων, οι «μπλαουγκράνα» είχαν να αντιπαραθέσουν μία φλυαρία, αλλά και τους Μέσι - Σουάρεζ να βρίσκονται… έξω από τα νερά τους. Υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορούσαν να απειλήσουν και είναι χαρακτηριστικό πως σε όλο το 45λεπτο είχαν μόλις μία καλή ευκαιρία. Ο Ιραϊθόθ όμως απόκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Μέσι στην εκπνοή του ημιχρόνου και οι Βάσκοι αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Έβγαλε το όπλο του ο Αντούριθ

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της Μπιλμπάο δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη του β’ ημιχρόνου. Παρότι η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, η συνέχεια εξελίχθηκε σε ένα απίστευτο πάρτι, που έστησαν Μπιλμπάο και κόσμος στο «Σαν Μαμές». Ο Πέδρο στο 50’ σημάδεψε το δοκάρι, ο Ιραϊθόθ απόκρουσε σωτήρια το πλασέ του Μέσι ένα λεπτό αργότερα και κάπου εκεί η Μπαρτελόνα παραδόθηκε στις ορέξεις του Αντούριθ και της παρέας του. Ο Βάσκος επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ μέσα σε 15 λεπτά και μετέτρεψε την Αθλέτικ σε αδιαφιλονίκητο φαβορί εν όψει της ρεβάνς.

Στο 53’ έγραψε το 2-0 με κεφαλιά-δυναμίτη, στο 62’ είπε «ευχαριστώ» στο δώρο της απαράδεκτης άμυνας της Μπαρτσελόνα και εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν μέσα από την περιοχή και στο 68’ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι, που κέρδισε ο Λέκουε από τον απρόσεκτο Ντάνι Άλβες. Οι φίλαθλοι της Μπιλμπάο ξεσάλωσαν στις εξέδρες για το εξωπραγματικό 4-0 και οι φανέλες της Μπαρτσελόνα απλώς περιφέρονταν στο χορτάρι. Ο Λουίς Ενρίκε έριξε στο ματς Ινιέστα και Ράκιτιτς μήπως γλιτώσει τα προσχήματα, αλλά οι απογοητευμένοι παίκτες του δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε μία ευκαιρία μέχρι το τέλος του αγώνα και έφυγαν με σκυμένο κεφάλι και υπό τις ιαχές θριάμβου των γηπεδούχων.

Κίτρινες: 44’ Εράσο, 45’ Μπενιάτ, 74’ Σουσαέτα, 88’ Γκουρπέγι, 93’ Σαν Χοσέ – 41’ Πέδρο, 67’ Άλβες, 80’ Μασεράνο.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ντε Μάρκος, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Μερίνο (66’ Λέκουε), Εράσο (77’ Γουρπέγι), Σουσαέτα (85’ Μπόβεδα), Αντούριθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Βερμάλεν, Μπαρτρά, Άλβες, Αντριάνο, Μασεράνο, Σέρτζι Ρομπέρτο (60’ Ράκιτιτς), Ραφίνια (52' Ινιέστα), Πέδρο (72’ Σάντρο), Μέσι, Σουάρεζ.